1 / 22
2 / 22
3 / 22
4 / 22
5 / 22
6 / 22
7 / 22
8 / 22
9 / 22
10 / 22
11 / 22
12 / 22
13 / 22
14 / 22
15 / 22
16 / 22
17 / 22
18 / 22
19 / 22
20 / 22
21 / 22
22 / 22
Dėkui!
Turas baigtas
Volha Šukaila, tut.by
Baltarusijos ateitį kuriančios moterys

Po 2020 m. rugpjūčio 9 d. įvykusių prezidento rinkimų Baltarusijoje prasidėjo masiniai protestai. Jėgos struktūros netrukus reagavo kelias dienas trunkančiu smurtu, sulaikytų protestuotojų ir atsitiktinių asmenų kankinimu. Rugpjūčio 12 d. baltarusių merginų grupelė nusprendė išeiti į gatves, rodydamos paramą aukoms ir reikalaudamos nutraukti smurtą. Per kelias valandas „Telegram“ kanalas „Baltarusijos moterys“ sulaukė daugiau kaip 10 000 prenumeratorių. Kanalo administratoriai prisipažino nesitikėję, kad šis judėjimas taip sparčiai išplis ir įgis tiek daug sekėjų. Taigi, tą rytą keli tūkstančiai baltai vilkinčių Baltarusijos moterų su gėlėmis rankose išėjo į gatves ir sustojo į gyvą solidarumo grandinę.

Tai buvo vienas svarbiausių Baltarusijos protestų momentų. Po kelias dienas trukusio beprecedenčio smurto ir trijų dienų izoliacijos (visoje šalyje buvo išjungtas internetas) moterų solidarumo akcijos prilygo gryno oro gurkšniui, padėjo protestus nukreipti taikiu keliu ir suteikti vilties baltarusiams.

Nuo tada moterų solidarumo akcijos išplito visoje šalyje ir tęsėsi apie mėnesį. Iš pradžių moterys susirinkdavo protestuoti šeštadieniais. Pirmomis dienomis OMON’as nesikišo. Tačiau kiekvieną savaitę protestuotojų vis gausėjant ir protestams įgijus realų potencialą tapti didesniu judėjimu, valdžia nusprendė numalšinti ir šeštadienines moterų eisenas. Tuomet keli šimtai taikių moterų eisenų dalyvių buvo sulaikytos.

Pirmus penkis mėnesius penkios baltarusės fotografės – Nadia Bužan, Darja Burakina, Irina Arechouskaja, Volha Šukaila ir Vialeta Saučic – fiksavo protestus visoje Baltarusijoje bei vadinamąsias moterų eisenas – demonstracijas; šios demonstracijos suteikė Baltarusijos revoliucijai naują kryptį. Ji tapo nesmurtiniu pasipriešinimu, modernia XXI amžiaus protesto forma Baltarusijoje.

Prieš patriarchalinę valdžią narsiai kovojančios moterys tapo šių protestų simboliu. Fotografės kruopščiai fiksavo įvykius daug dėmesio skirdamos vizualinei ekspresijai. Ši paroda atskleidžia protesto virsmą – nuo solidarumo akcijų, moterų eisenų, brutalaus demonstracijų malšinimo iki gėlėmis nešinų protestuojančių pavienių moterų.

Teksto autorė Julija Vaučok, SHKLO

www.shklo.org